здраве

Да подобрим паметта си: насоки и упражнения



Да подобрим паметта си: насоки и упражнения

Как да запаметяваме и възстановяваме информацията ефективно

... високо на глас това, което искате да запомните. Ако можете да го рецитирате ритмично – още по-добре. Опитайте да свържете информацията с цветове, миризми, вкусове и повърхности. Физическото действие на презаписване на информацията може да ви помогне да я запечатате в съзнанието си.

4.Отнасяйте информацията към това, което вече знаете. Свързвайте новата информация с тази, която вече сте запомнили, независимо дали това е нов материал, който надграждате върху предишните знания, или е нещо толкова лесно като адреса на някой, който живее на улица, на която вече познавате някой друг.

5.Организирайте информацията. Записвайте нещата в бележници и тетрадки и върху календари, водете си бележки за по-сложния материал и по-късно реорганизирайте бележките в категории. Използвайте и думи, и картини при научаването на информация.

6.Разбирайте и бъдете способни да интерпретирате сложен материал. За по-сложен материал е важно да се фокусирате върху това да разберете основните идеи вместо да запомняте конкретни детайли. Бъдете в състояние да обясните материала на някой друг със свои собствени думи.

7.Повтаряйте многократно информацията и я “пренаучавайте”. Преразглеждайте това, което сте научили в същия ден, в който сте го научили, и след това отново от време на време. Това, което изследователите наричат “интервално повторение” е по-ефективно от “зубренето”. Ако сте способни да “пренаучавате” информацията така, че възстановяването й да се превърне в нещо обичайно, още по-добре.

8.Бъдете мотивирани и поддържайте положителна нагласа. Кажете си, че искате да учите това, което трябва да запомните, и че можете да го научите и запомните....

галерии