здраве

Да подобрим паметта си: насоки и упражнения



Да подобрим паметта си: насоки и упражнения

Как да запаметяваме и възстановяваме информацията ефективно

... , за която полагате усилие (съзнателно или несъзнателно) да запазите, защото има личен смисъл за вас (например информация за семейството и приятелите ви), нуждаете се от нея (като способности в работата или материал, който учите за тест) или ви е направила емоционално впечатление (филм, който ви е впечатлил, деня, в който е починал чичо ви, първия път, когато сте хванали риба).

Част от информацията, която складирате в дългосрочната си памет изисква съзнателно усилие, за да бъде възстановена: епизодични спомени, които са лични спомени за преживявания, които сте имали в конкретно време, и семантични спомени (фактически данни, които не са свързани с конкретно време и място), които могат да съдържат всичко от наименованията на планетите до цвета на косата на детето ви. Друг вид дългосрочна памет е процедурната памет, която включва уменията и рутинните действия, които извършвате толкова често, че вече не изискват съзнателно припомняне.

Как да подобрим паметта си
Имате ли чувството, че паметта ви е слаба? Може би просто имате няколко не много ефективни навици по отношение на приемането и преработването на информация. Освен ако няма заболяване, разстройство или нараняване, можете да подобрите способността си да учите и възстановявате информация.

Упражнения за памет
Паметта, както и мускулната сила, се губи, ако не се използва. Колкото повече тренирате мозъка си, толкова по-добре ще преработвате и запомняте информация.

Непознатите неща и сензорната стимулация са в основата на паметовите упражнения. Ако прекъснете установената си рутина по предизвикателен начин, използвате мозъчни пътеки, които не сте използвали досега....

галерии