за дома

Идеалното жизнено пространство



Идеалното жизнено пространство

Всеки се нуждае от свое персонално ъгълче

... депресията сред домакините, които потвърждават взаимната връзка между потиснатото състояние и отслабения контрол над битовото пространство.

Очевидно е също така, че важна роля играе не размерът на личното пространство, а неговата ефективност. Т.е. то трябва да бъде така организирано, че да стане пригодно за живот... и да не бъде твърде замърсено.

Ефективната организация на битовото пространство е индивидуален въпрос, с който се занимават дизайнерите. А с проблема “колко вещи могат да направят човека щастлив” се занимават най-вече психолозите.

Учени от Центъра за психични разстройства в САЩ са изследвали група хора, обединени от склонността си към събирането на всевъзможни вещи у дома. На участниците е била възложена задачата да изберат кои вещи да оставят у дома си и кои да изхвърлят. Една част от вещите са били унищожавани лично пред очите на участниците, като едновременно с това са анализирали показанията на тяхната мозъчна дейност.

Оказва се, че в процеса на сортиране на вещите участниците в експеримента са изпитвали паника и силно напрежение – те не са били в състояние да вземат решение.

“Хората, които са независими от своите вещи, се чувстват освободени”, поясняват изследователите, цитирани от Ройтерс, “Този експеримент потвърждава принципа: ред в дома – ред в мислите, а неорганизираността несъмнено влияе негативно на здравето”.(а)
Източник: здраве.bg

галерии