за дома

Идеалното жизнено пространство



Идеалното жизнено пространство

Всеки се нуждае от свое персонално ъгълче

... на неговите създатели, след своето износване или по желание на обитателя й, всяка от 144 стоманени капсули може да се заменя с нова. И така неограничен брой пъти.

Днес в Накагин Тауър не живее никой. Само една от капсулите се разглежда като туристическа атракция.

По-късно в Осака са били построени хотели на същия “капсулен” принцип, места за сън и т.н., но опитът от живеенето в тях е доказал тяхната несъстоятелност и архитектите са стигнали до извода, че минималното жилищно пространство трябва да позволява на човека... поне да стои изправен.

През 2001 г. британският архитект Ричард Хордън е създал заедно със своите колеги най-малката в света къща – Micro-mini-home, състояща се от спалня за двама, вградена кухня, бар, телевизор, климатик, шкафчета и антре, разположени на площ от само 2,5 м3. Цифрата не е случайна – изчислено е, че това е минималното пространство, при което човек няма да може да докосва с ръце стените и тавана. С такъв дом можете да се сдобиете само срещу 58 хиляди долара. За “утешение” може да се добави, че обзавеждането на жилището се изработва индивидуално за всеки клиент, а домът е построен от екологично чисто материали.

Големи домове – големи проблеми...

Обратното предположение е, че колкото по-голяма е площта на битовото пространство, толкова по-добре се чувства човек. Но това също не е еднозначно.

По данни от списание Journal of Industrial Ecology, минималният размер на жилищното пространство в щата Арканзас е 242 квадратни метра, а за Охайо – не по-малко от 168.

При голямата територия обаче възниква проблемът за изгубване на контрола над пространството. Съществуват редица изследвания, посветени на развитието на депресията...

галерии