здраве

Добрата хигиена на устата



Добрата хигиена на устата

... си. Има няколко начина това количество да бъде намалено:
- да се употребяват храни, които не съдържат захар;
- когато това е невъзможно, да се използват преимуществено нейни заместители;
- да се избягват храни, съдържащи захар, които трябва да се задържат в устата продължително време (смучащи бонбони и т.н.) – те прилепват към зъбите/венците, а впоследствие се отстраняват по-трудно при миене;
- храната със захарно съдържание да се консумира заедно с останалите храни, а не преди или след това;
- ако няма възможност зъбите своевременно да бъдат измити с четка и паста, то поне изжабуркайте устата с вода или изяжте някакъв плод или зеленчук - той ще намали плаката. Същото действие ще има и дъвченето на дъвка, несъдържаща захар.

Протезите
Хората, които използват такива, също трябва редовно да посещават стоматолог - грижата за венците, езика и останалата част на устата е не по-малко важна от тази за зъбите.
Те трябва редовно да използват и четка, за да почистват натрупващата се плака, да стимулират венците и да освежават дъха си.
Към грижите за устната кухина в тези случаи се добавя и тази към самите протези. При небрежно отношение, наличието на налепи и бактерии може да доведе до възпаление на устната лигавица, гингивит или пародонтит. Протезите (цели или частични) трябва всекидневно да се почистват от хранителни налепи и плака, която в противен случай би довела до развитие на възпалителни процеси в самата устна кухина.

Грижата за хигиената на устата е от първостепенно значение за здравето на целия организъм. Към нея трябва да се подхожда със съответната отговорност и тя да не се пренебрегва в никаква част. Почистването с конец...

галерии