за дома

Сватбеният етикет: ръководство за гости



Сватбеният етикет: ръководство за гости

За облеклото, подаръците и (не)уместното поведение

... или да го изпратите след сватбата, но в разумен срок – не повече от месец.
Ако нямате възможност да отидете на сватбата, не сте длъжна да изпратите подарък, но пък би било хубав жест – все пак младоженците са решили, че трябва да споделят с вас “най-щастливия ден в живота си”, като са ви поканили. Етикетът обаче разрешава да похарчите по-малко за подарък в този случай, отколкото ако бяхте посетила сватбата.
Колко трябва да е скъп подаръкът също е въпрос, който травмира поканените. Правилото е следното: независимо дали ще присъствате или не, колко пари ще изхарчите за подарък зависи от вашия бюджет и възможности, от отношенията ви с младоженците и разбира се – от вашата креативност.
И още нещо – нека подаръкът ви да носи лично послание. Ако подарявате, например, тенджера под налягане, поставете в нея пожеланието си и любимата си рецепта, написани на ръка върху стилна картичка.

Гостите
Ако на поканата са посочени имената на поканените – т.е. вашето, на съпруга и децата, всичко е ясно. Ако децата са пропуснати, отново всичко е ясно и няма нужда да звъните, за да питате дали може да ги вземете с вас.
Ако сте неомъжена и в поканата е посочено, че може да доведете някой с вас, то това означава, че може да вземете когото решите – мъж, с който се срещате, приятелка и пр.
Ако поканата е адресирана само до вас, а вие умирате от желание да се появите с новия си приятел, задръжте. Според сватбения етикет, да доведете гост, когато сте поканена само вие, е един от най-сериозните гафове. На сватбите обикновено всичко е планирано – не само храната, но и местата и въпреки че почти винаги остават и от двете, все още съществува вероятността да създадете...

галерии