психология

Тайните на паметта: Как да не забравяме най-важното



Тайните на паметта: Как да не забравяме най-важното

... , получени с помощта на повече сетивни органи, позволяват материалът да се запечата още по-добре в съзнанието. Някои например четат на глас, за да може възприятието да бъде едновременно и зрително и слухово.

14. Внимание и само внимание. Ако човек със затворени очи трябва да посочи цвета и формата на предмет, който е виждал много пъти , но не му е обърнал особено внимание, той най-вероятно ще сбърка в много от детайлите.

Много хора грешат, ако трябва да отговорят какви цифри има на циферблата на техните механични часовници - римски или арабски. Често се оказва, че цифри дори няма, а хората не за запомнили този факт.

Мнозина не могат да кажат собствения си телефонен номер и обяснението за това е просто – той се използва много рядко.

Повторението наистина е майка на знанието

Дейл Карнеги нарича повторението “втори закон на паметта” и дава следния пример: “Хиляди мюсулмани знаят наизуст Корана - книга, почти със същия обем като Новия завет и това те в значителна степен са постигнали чрез повторението. Ние можем да запомним всичко, каквото трябва, в разумни граници, ако достатъчно често го повтаряме”.

Колкото е по-голям обемът на информацията, толкова повече повторение е необходимо за нейното запомняне. Обемният материал се запомня по-добре, ако се раздели на две или повече части.

Повторението след известен период от време спомага за по-доброто запомняне на това, което е било научено по-рано.
Източник: здраве.bg

галерии