психология

Тайните на паметта: Как да не забравяме най-важното



Тайните на паметта: Как да не забравяме най-важното

... интересни събития човек може да преживее десетки пъти, но те не се запечатват в паметта за дълго време.

5. При концентриране на вниманието върху събитие, преживяно еднократно, по-късно в необходимата последователност могат да се възпроизведат по памет неговите основни моменти.

6. Липсата на достатъчно внимание при възприемането на информация не може да бъде компенсирана с увеличаване броя на нейното повтаряне.

7. Това, от което човек много се интересува, се запомня без какъвто и да е труд. Тази закономерност особено отчетливо се проявява през по-зрелите години.

8. Редките, странните и необичайните впечатления се запомнят по-добре, отколкото обичайните и често повтарящите се.

9. Съсредоточеността върху изучавания материал в съчетание с избирателната способност позволяват на човека да концентрира своето внимание, т.е. да настрои паметта си към възприемане на потенциално полезна информация.

10. За най-доброто запомняне на материала се препоръчва неговото повтаряне малко преди лягане. Информацията е по-добре да отлежи в паметта и да не се смесва с другите впечатления, които през деня се натрупват и всъщност пречат на запомнянето.

11. За ситуациите, оставили в нашата памет ярка емоционална следа, мислим повече, отколкото за емоционално неутралните ситуации. Положителните емоции като правило способстват за припомнянето, а отрицателните го възпрепятстват.

12. Ако в момента на запомнянето, човек се намира в повишено или понижено настроение, то изкуственото възстановяване на съответното му емоционално състояние помага за припомнянето.

13. Зрителното впечатление е най-силно. Но комплексните впечатления т.е. тези, получени...

галерии