храна и диети

Биоритми и диета



Биоритми и диета

През целия ден не слагаме залък в устата си, а вечерта сме в състояние да изядем всичко от хладилника. През лятото можем да живеем само на зеленчуци и плодове, а през зимата не мислим за нищо друго освен за месо... Как да си обясним всичко това?

Обмяната на веществата е подчинена на биологичния часовник – ритмично редуващи се противоположни по посока процеси, преплитащи се помежду си: един цикъл е част от друг, вторият – от трети и т.н. Същото се случва и с обмяната на мазнините – в организма преобладават ту процесите на натрупване на мазнините, ту на тяхното разграждане. Разбира се, при разграждането апетитът намалява: тялото превключва на режим на хранене от собствените си запаси (т.е. по-малко се нуждае от храна), а при натрупването на мазнините се засилва желанието за ядене.

Най-общо съществуват четири вида биоритми, които имат отношение към обмяната на мазнините: денонощен, седмичен, месечен и сезонен. Ако искате да се радвате на наистина добро здраве, опитайте се да се настроите към тях.

1. Не ви се яде сутрин, а вечер не можете да контролирате апетита си.

Образно казано, сутрин човек започва да изразходва натрупаната енергия, а вечер попълва запасите. Това е т.нар. денонощен биоритъм на мастния обмен:
- максимално разграждане на мазнините – от 7 до 9 часа;
- максимално натрупване на мазнините – от 18 до 21 часа;
- “точка на прехода” – между 13 и 14 часа.

Закуската може да не бъде обилна, но задължително трябва да е калорична, а вечерята точно обратно – обемна, но лека (идеалният вариант се състои от малко парче месо или риба с половин чаша гарнитура (картофи, макарони), голяма порция зеленчукова салата, подправено с лимон).

2. През...