храна и диети

Диета срещу лошото настроение



Диета срещу лошото настроение

... хормон ние работим по-продуктивно, тъй като успяваме да се съсредоточим и концентрираме. Серотонинът ни осигурява пълната почивка по време на сън и ни дава възможност да се събуждаме отпочинили, свежи и енергични.

Промените в неговото ниво (и бързо повишаване и намаляването му) водят до появата на тревожност, възбуда, пристъпи на гняв и агресия, нарушения в съня. При постоянно ниски нива на серотонин се наблюдава апатия, влошаване на паметта, изгубване на интерес към живота и хронично безсъние. Недостигът на серотонин се съпровожда и от болки в мускулите, мигрена и проблеми с червата.

Статистиката показва и още една тенденция: през последните 10 години депресията силно се е подмладила. Днес от нея все по-често страдат хора, едва навършили 25 години. По своята разпространеност депресията е на трето място след хипертонията и грипа и заема първо място по броя на непредвидените смъртни случаи.

Как да си възвърнем доброто настроение?
Научните изследвания показват, че приемът на средства, съдържащи изкуствен серотонин, не носи желаната полза – тялото трябва само да произведе този хормон. За тази цел мозъкът се нуждае от хормони като инсулин и естроген, триптофан, витамини В и Е, калций, магнезий, фолиева киселина, селен и други вещества.

Серотонинът е наречен още и “хормонът на любовта”. За разлика от хормона допамин, отговорен за кратковременната страст, серотонинът продължава да се произвежда в кръвта на двама души, обичащи се дълго време. Именно той дава на партньорите, които живеят заедно, чувството за удовлетвореност (то не е толкова силно, но затова пък е постоянно).
Затова и в разговорния език, диетата, насочена...

галерии