храна и диети

15 съвета за храненето, когато спортуваме



15 съвета за храненето, когато спортуваме

Активното движение, фитнесът и спортът изобщо не просто изгарят повече калории, т.е. искат и повече "зареждане". Те водят и до промени в баланса между веществата в тялото. Затова и всеки, който спортува редовно или има намерение да започне, е добре навреме да внесе и някои промени в диетата си:

1. Основата на всичко са белтъчините

Представете се гирлянда за елха, която се състои от разноцветни топки. Това е моделът на молекулата на белтъчината. А всяка топка е някаква аминокиселина. Когато тази “гирлянда” попадне в храносмилателната система, стомашният сок разтваря междинните звена и “топките” на аминокиселините се оказват на свобода. Те попадат в кръвта и заедно с нея започват да се движат в организма. В мускулните клетки “топките” отново се събират в гирлянди, но в друга последователност - ражда се нова белтъчна молекула, която се прибавя към мускулната ни маса.

За да “отгледаме” своя мускулна тъкан, трябва да приемаме “чужда” белтъчина – животинска или растителна. Основните източници на белтъчини са говеждото месо, пилето, рибата, бобовите култури, обезмаслените или нискокалорични млечни продукти (кашкавал, извара, мляко). Нашата цел трябва да бъде приемането на 2 г белтъчина на килограм тегло. Тази белтъчина трябва също така да бъде разпределена на 5-6 приема.

Не забравяйте, че организмът е способен да усвои не повече от 40-60 г белтъчини за денонощие.

2. Приемайте повече въглехидрати

Известно е, че растенията се хранят от слънцето. Растителните тъкани натрупват в себе си енергията на слънчевите фотони. Цялата тази енергия се “крие” в особени молекули, които се наричат… въглехидрати. Употребявайки...

галерии